TNT 6/8/2107

posted in: Race Results | 0

MBYC

 Results are final as of 20:05 on June 8, 2017

R1 – HCD Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Notes Class SailNo HelmName Rating Place
1 HCD Flying Dutchman 153 Doug Dommermuth 80.1 DNF
1 HCD CFJ 6 Rowan & Caden 97.9 DNF

R1 – Multi Hull Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Notes Class SailNo HelmName Rating Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR
1 Multi Hull Formula 18 slp spi 90 Greg Retrowski 100 06:04:00 06:37:45 0:33:45 0:33:45 0:00:00 100
1 Multi Hull Multi Hull 1663 Bob Sherman 100 06:04:00 06:36:30 0:32:30 0:32:30 0:00:00 100

R1 – HCK Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Notes Class SailNo HelmName Rating Start Finish Elapsed Corrected BCE BCR
1 HCK Spin T-Bird 1050 Kyle Henehan 91.5 06:07:00 06:54:35 0:47:35 0:52:00 0:00:00 91.5
2 HCK Spin Ericson 30 97533 Matt Bones 99.0 06:07:00 06:58:37 0:51:37 0:52:08 0:00:08 99.256
3 HCK Spin T590 57569 Kevin Bagg 84.1 06:07:00 06:51:23 0:44:23 0:52:46 0:00:39 85.347
4 HCK Spin J70 540 David Hochart 85 06:04:00 06:48:53 0:44:53 0:52:48 0:00:41 86.308
5 HCK Spin Sonoma 30 18135 Josh Dean 87.6 06:07:00 06:53:37 0:46:37 0:53:13 0:01:04 89.641
6 HCK No Spin Capri 22 599 David Kobrinetz 99.36 06:07:00 07:01:42 0:54:42 0:55:03 0:03:02 105.185
7 HCK Spin Ultimate 20 2 Porteous 79.9 06:07:00 06:52:49 0:45:49 0:57:21 0:04:16 88.103
8 HCK Santana 458 Richard Noe 90.1 06:07:00 07:01:09 0:54:09 1:00:06 0:07:18 104.127
9 HCK No Spin C-42 ???? Bob Ruane 73.7 06:07:00 07:05:14 0:58:14 1:19:01 0:19:54 111.979
10 HCK 98635 Dave Bloomberg DNF

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com

MBYC

Results are final as of 20:00 on June 8, 2017

R1 – Laser Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Notes Class SailNo HelmName Rating Place
1 Laser Laser 204231 Ted Bremer 91.1 6
2 Laser Laser 176213 Jamie Moran 91.1 7
3 Laser Laser 188099 Ty Beach 91.1 9
4 Laser Laser 145656 Johnson, Tom 91.1 13
5 Laser Laser 198693 Dave Leuck 91.1 14
6 Laser Laser 195597 Laube, Tom 91.1 15
7 Laser Laser 174287 Treat Bedford 91.1 16
8 Laser Laser 187310 Mark Young 91.1 17
9 Laser Laser 187389 Joe O’Leary 91.1 18
10 Laser Laser 167476 Pinkle, Rob 91.1 DNF

R1 – Lightning Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Notes Class SailNo HelmName Rating Place
1 Lightning Lightning 13742 Larry Schmitz 87 2
2 Lightning Lightning 15213 Bill Lane 87 5
3 Lightning Lightning 15 Kirk Johnson 87 DNF

R1 – Snipe Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Notes Class SailNo HelmName Rating Place
1 Snipe Snipe 29250 Jorge Maraleda 91.9 1
2 Snipe Snipe 29108 Steve Stewart 91.9 8

R1 – Sunfish Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Notes Class SailNo HelmName Rating Place
1 Sunfish Sunfish 112 Paul Henkart 99.6 19
2 Sunfish Sunfish 39 Mike Tabler 99.6 20

R1 – Lido Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Notes Class SailNo HelmName Rating Place
1 Lido Lido 4509 Roger Hinton 98.9 12
2 Lido Lido 6197 James Perry 98.9 10
3 Lido Lido 1781 Mike Borzage 98.9 11

R1 – Thistle Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Notes Class SailNo HelmName Rating Place
1 Thistle Thistle 1355 Sondys, Don 83 3
2 Thistle Thistle 442 Stephan Richard 83 4

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com