TNT 5 17 2018

posted in: Race Results | 0

Sailwave Master

MBYC

Results are final as of 21:16 on May 17, 2018

R1 – HCP Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Exclude Rank Fleet Class Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected BCE BCR Notes
1 HCP Flying Dutchman NZL145 Paul Scoffin 151 0:47:22 0:38:26 0:00:00 151
2 HCP Flying Dutchman 153 Doug Dommermuth 151 0:48:51 0:39:38 0:01:29 176.084
3 HCP 505 7152 Gary Lee 149 0:50:57 0:41:27 0:03:42 211.596
4 HCP T590 57596 Kevin Bagg 96 0:48:41 0:42:25 0:04:34 173.266 Spin
5 HCP Wylie Wabbit 39 Aaron Sturm 150 0:56:21 0:45:47 0:09:03 302.914
6 HCP Sonoma 30 18135 Josh Dean 105 0:54:04 0:46:33 0:09:25 264.301 Spin
7 HCP Olson 30 59691 Todd Bowers 111 1:00:00 0:51:15 0:15:00 364.638 Spin

R1 – HCK Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Exclude Rank Fleet Class Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected BCE BCR Notes
1 HCK Soling 782 John Walton 162 0:49:45 0:39:49 0:00:00 162
2 HCK Santana 20 458 Robert Noe 222 0:55:50 0:41:37 0:02:24 261.29
3 HCK T-Bird 1050 Kyle Henehan 198 0:54:56 0:42:06 0:02:59 246.6 Spin
4 HCK Santana 525 46025 Rod Messinger 192 0:56:13 0:43:24 0:04:38 267.546
5 HCK Capri 22 42 David Kobrinetz 210 0:58:53 0:44:30 0:06:12 311.071 Spin
6 HCK Capri 25 342 Vince Kasperick 192 0:58:53 0:45:27 0:07:18 311.071
7 HCK Victory 383 John Killian 274 1:05:00 0:45:44 0:08:23 410.905
8 HCK Victory 209 Mike Tabler 274 1:09:00 0:48:32 0:12:23 476.191

Results are final as of 21:28 on May 17, 2018

Lightning Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: PHRFTOT, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Exclude Rank Fleet Class Class SailNo HelmName CrewName Rating R1 Total Notes
1st Lightning Lightning 15213 Bill Lane 192 1 1
2nd Lightning Lightning 15 Kirk Johnson 192 3 DNS 3

Laser Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: PHRFTOT, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Exclude Rank Fleet Class Class SailNo HelmName CrewName Rating R1 Total Notes
1st Laser Laser 167476 Pinkle, Rob 91.1 1 1
2nd Laser Laser 145656 Tom Johnson 91.1 2 2
3rd Laser Laser 195959 Doug Seeman 91.1 3 3
4th Laser Laser 182100 Rob Moerkerke 91.1 4 4
5th Laser Laser 187389 Joe O’Leary 91.1 5 5
6th Laser Laser 188099 Ty Beach 91.1 7 DNF 7

MC Scow Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: PHRFTOT, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Exclude Rank Fleet Class Class SailNo HelmName CrewName Rating R1 Total Notes
1st MC Scow MC Scow 1235 Howard Macken 197 1 1
2nd MC Scow MC Scow 2465 Brian Anderson 197 2 2

Snipe Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: PHRFTOT, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Exclude Rank Fleet Class Class SailNo HelmName CrewName Rating R1 Total Notes
1st Snipe Snipe 28858 Eric 91.9 1 1
2nd Snipe Snipe 29646 Aimee & Parker Heim Family 91.9 2 2
3rd Snipe Snipe 30113 Bob Bowden Gus Wirth 91.9 3 3
4th Snipe Snipe 29248 Jackie and Cragan Gragon Smith 91.9 5 DNF 5

CFJ Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: PHRFTOT, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Exclude Rank Fleet Class Class SailNo HelmName CrewName Rating R1 Total Notes
1st CFJ CFJ 6 Junior Sailor 97.9 1 1
2nd CFJ CFJ 9 Junior Sailor 97.9 2 2
3rd CFJ CFJ 11 Junior Sailor 97.9 3 3
4th CFJ CFJ 7 Junior Sailor 97.9 4 4

Open Bic Fleet

Sailed: 0, Discards: 0, To count: 0, Rating system: PHRFTOT, Entries: 0, Scoring system: Appendix A
Exclude Rank Fleet Class Class SailNo HelmName CrewName Rating Total Notes

R1 – Lightning Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Start: Start 2, Finishes: Place
Exclude Rank Fleet Class Class SailNo HelmName CrewName Rating Place Notes
1 Lightning Lightning 15213 Bill Lane 192 4
2 Lightning Lightning 15 Kirk Johnson 192 DNS

R1 – Laser Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Start: Start 2, Finishes: Place
Exclude Rank Fleet Class Class SailNo HelmName CrewName Rating Place Notes
1 Laser Laser 167476 Pinkle, Rob 91.1 11
2 Laser Laser 145656 Tom Johnson 91.1 12
3 Laser Laser 195959 Doug Seeman 91.1 13
4 Laser Laser 182100 Rob Moerkerke 91.1 16
5 Laser Laser 187389 Joe O’Leary 91.1 17
6 Laser Laser 188099 Ty Beach 91.1 DNF

R1 – MC Scow Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Start: Start 2, Finishes: Place
Exclude Rank Fleet Class Class SailNo HelmName CrewName Rating Place Notes
1 MC Scow MC Scow 1235 Howard Macken 197 2
2 MC Scow MC Scow 2465 Brian Anderson 197 7

R1 – Snipe Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Start: Start 2, Finishes: Place
Exclude Rank Fleet Class Class SailNo HelmName CrewName Rating Place Notes
1 Snipe Snipe 28858 Eric 91.9 3
2 Snipe Snipe 29646 Aimee & Parker Heim Family 91.9 5
3 Snipe Snipe 30113 Bob Bowden Gus Wirth 91.9 6
4 Snipe Snipe 29248 Jackie and Cragan Gragon Smith 91.9 DNF

R1 – CFJ Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Start: Start 2, Finishes: Place
Exclude Rank Fleet Class Class SailNo HelmName CrewName Rating Place Notes
1 CFJ CFJ 6 Junior Sailor 97.9 8
2 CFJ CFJ 9 Junior Sailor 97.9 9
3 CFJ CFJ 11 Junior Sailor 97.9 14
4 CFJ CFJ 7 Junior Sailor 97.9 15