TNT Aug 31 2017

posted in: Race Results | 0
Results are final as of 19:57 on August 31, 2017

R1 – Handicap Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Exclude Rank Fleet Division Notes Class SailNo HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed Corrected
1 Handicap HCNP Spin Capri 22 599 David Kobrinetz 92.6 6:10:00 6:55:54 0:45:54 0:49:34
2 Handicap HCNP Victory 209 Mike Tabler 100.1 6:10:00 6:59:43 0:49:43 0:49:40
3 Handicap HCNP Spin T-Bird 1050 Kyle Henehan 92.5 6:10:00 6:57:00 0:47:00 0:50:49
4 Handicap HCNP Santana 20 458 L. Polich 91 6:10:00 6:56:42 0:46:42 0:51:19
5 Handicap Victory 237 Love, Dave 98.3 6:10:00 7:01:13 0:51:13 0:52:06
6 Handicap HCNP Santana 20 433 Kevin Bagg 91 6:10:00 6:57:40 0:47:40 0:52:23
7 Handicap HCP Spin Sonoma 30 18135 Josh Dean 75 6:10:00 6:53:38 0:43:38 0:58:11

R1 – HCNP Division

Start: Start 1, Finishes: Place
Exclude Rank Fleet Division Notes Class SailNo HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed Corrected
1 Handicap HCNP Spin Capri 22 599 David Kobrinetz 92.6 6:10:00 6:55:54 0:45:54 0:49:34
2 Handicap HCNP Victory 209 Mike Tabler 100.1 6:10:00 6:59:43 0:49:43 0:49:40
3 Handicap HCNP Spin T-Bird 1050 Kyle Henehan 92.5 6:10:00 6:57:00 0:47:00 0:50:49
4 Handicap HCNP Santana 20 458 L. Polich 91 6:10:00 6:56:42 0:46:42 0:51:19
5 Handicap HCNP Santana 20 433 Kevin Bagg 91 6:10:00 6:57:40 0:47:40 0:52:23

R1 – HCP Division

Start: Start 1, Finishes: Place
Exclude Rank Fleet Division Notes Class SailNo HelmName CrewName Rating Start Finish Elapsed Corrected
1 Handicap HCP Spin Sonoma 30 18135 Josh Dean 75 6:10:00 6:53:38 0:43:38 0:58:11

 

Laser Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: USPN, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Exclude Rank Fleet Division Notes Class SailNo HelmName CrewName Rating R1 Total
1st Laser Laser 189794 Diego Escobar 91.1 1 1
2nd Laser Laser 207254 Max Karmel 91.1 2 2
3rd Laser Laser 108911 Doug Hart 91.1 3 3
4th Laser Laser 177286 Clay Karmel 91.1 4 4
5th Laser Laser 167476 Rob Pinkel 91.1 5 5
6th Laser Laser 176213 Jamie Moran 91.1 6 6
7th Laser Laser 198693 Dave Leuck 91.1 7 7
8th Laser Laser 198653 Scott Sabin 91.1 8 8

Lightning Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: USPN, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Exclude Rank Fleet Division Notes Class SailNo HelmName CrewName Rating R1 Total
1st Lightning Lightning 13742 Larry Schmitz 87 1 1
2nd Lightning Lightning 15213 Bill Lane 87 2 2

MC Scow Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: USPN, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Exclude Rank Fleet Division Notes Class SailNo HelmName CrewName Rating R1 Total
1st MC Scow MC Scow 1235 Howard Macken 89.5 1 1
2nd MC Scow MC Scow 1481 Brian Anderson 89.5 2 2

CFJ Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: USPN, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Exclude Rank Fleet Division Notes Class SailNo HelmName CrewName Rating R1 Total
1st CFJ CFJ 9 Chris Wright Marleigh Henehan 97.9 1 1
2nd CFJ CFJ 1 Kaden Miller Jett Miller 97.9 2 2
3rd CFJ CFJ 3 Wes Westlake Serena Hanby 97.9 8 DNF 8
3rd CFJ CFJ 5 Bob Martin Kathy Dryden 97.9 8 DNF 8
3rd CFJ CFJ 6 Rowan Colin 97.9 8 DNC 8
3rd CFJ CFJ 7 Les Piehl Lisa Karmel 97.9 8 DNF 8
3rd CFJ CFJ 6 Junior Sailor 105.5 8 DNC 8

Snipe Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: USPN, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
Exclude Rank Fleet Division Notes Class SailNo HelmName CrewName Rating R1 Total
1st Snipe Snipe 31440 Julia Stewart 91.9 1 1

Thistle Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: USPN, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Exclude Rank Fleet Division Notes Class SailNo HelmName CrewName Rating R1 Total
1st Thistle Thistle 4031 Cummings, Will 83 1 1
2nd Thistle Thistle 442 Richard 83 2 2
3rd Thistle Thistle 1355 Sondys, Don 83 3 3
4th Thistle Thistle 3599 Spoerri, George 83 4 4
5th Thistle Thistle 3246 Kevin Olenick 83 5 5
6th Thistle Thistle 3763 Bloomberg, David 83 8 DNC 8
6th Thistle Thistle 3929 George Samuels 83 8 DNC 8

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com