TNT 7 12 2018

posted in: Race Results | 0

Sailwave Master 20151216

MBYC

Results are final as of 20:03 on July 12, 2018

420 Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: PHRFTOT, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Notes Class SailNo HelmName CrewName Rating R1 R2 R3 Total
1st 420 420 96 Garrett Henderson 1 1
2nd 420 420 7215 Carsen Lenthall 2 2

BIC Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: PHRFTOT, Entries: 6, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Notes Class SailNo HelmName CrewName Rating R1 R2 R3 Total
1st BIC BIC 9508 Owen Fretwell 1 1
2nd BIC BIC 9529 Shane Tillson 2 2
3rd BIC BIC 9098 Luke Oxfeldt 3 3
4th BIC BIC 9521 Sarah Ozaki 4 4
5th BIC BIC 7206 Rowan H 5 5
6th BIC BIC 2577 William McDermott 6 6

Lido Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: PHRFTOT, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Notes Class SailNo HelmName CrewName Rating R1 R2 R3 Total
1st Lido Lido 4480 Kent Foster 98.9 1 1
2nd Lido Lido 6288 Tim Benley 98.9 2 2
3rd Lido Lido 4300 Grant Williams 98.9 3 3

Lightning Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: PHRFTOT, Entries: 1, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Notes Class SailNo HelmName CrewName Rating R1 R2 R3 Total
1st Lightning Lightning 14924 Coppens, Jeff 87 1 1

Laser Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: PHRFTOT, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Notes Class SailNo HelmName CrewName Rating R1 R2 R3 Total
1st Laser Laser 207254 Clay Karmel 91.1 1 1
2nd Laser Laser 208039 ?? 91.1 2 2

MC Scow Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: PHRFTOT, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Notes Class SailNo HelmName CrewName Rating R1 R2 R3 Total
1st MC Scow MC Scow 1755 Ev Meade 89.4 1 1
2nd MC Scow MC Scow 1235 Howard Macken 89.5 2 2
3rd MC Scow MC Scow 2465 Brian Anderson 89.5 3 3

Snipe Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: PHRFTOT, Entries: 2, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Notes Class SailNo HelmName CrewName Rating R1 R2 R3 Total
1st Snipe Snipe 28858 Parker Olenick 91.9 1 1
2nd Snipe Snipe 30113 Bob Bowden Gus Wirth 91.9 2 2

Sunfish Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: PHRFTOT, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Notes Class SailNo HelmName CrewName Rating R1 R2 R3 Total
1st Sunfish Sunfish 81123 Paul Henkart 99.6 1 1
2nd Sunfish Sunfish 7154 Lisa Karmel 99.6 2 2
3rd Sunfish Sunfish 8112 Serena Hanby 99.6 3 3

Victory Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: PHRFTOT, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Notes Class SailNo HelmName CrewName Rating R1 R2 R3 Total
1st Victory Victory 383 John Killian 98.3 1 1
2nd Victory Victory 209 Mike Tabler 98.3 2 2
3rd Victory Victory 500 Kim Carter 98.3 3 3

CFJ Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: PHRFTOT, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Notes Class SailNo HelmName CrewName Rating R1 R2 R3 Total
1st CFJ CFJ 6 Chris Wright 97.9 1 1
2nd CFJ CFJ MBYC 11 Cole Tillson 97.9 2 2
3rd CFJ CFJ MBYC 12 Marleigh Menehan 97.9 3 3
4th CFJ CFJ MBYC 9 Lina Carper 97.9 4 4
5th CFJ CFJ MBYC 5 Code Red/Derozen 97.9 5 5
6th CFJ CFJ 1 Nick Aline 97.9 6 6
7th CFJ CFJ 2 97.9 7 7
8th CFJ CFJ 5151 Talia Miller 97.9 8 8
9th CFJ CFJ 6161 Hunter Lans 97.9 9 9
10th CFJ CFJ MBYC 3 Jet Miller 97.9 10 10

Sailwave Scoring Software 2.19.8

Sailwave Master 20151216

MBYC

Results are final as of 20:06 on July 12, 2018

HCK Fleet

Sailed: 1, Discards: 0, To count: 1, Rating system: USPN, Entries: 9, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Notes Class SailNo HelmName CrewName Rating R1 R2 R3 Total
1st HCK Col Challenger 279 Jack Bohn 258 1 1
2nd HCK Santana 91 Ryan Lee 222 2 2
3rd HCK Spin Capri 22 42 David Kobrinetz 210 3 3
4th HCK Spin Paceship 23 67876 Rod Innes 243 4 4
5th HCK Flying Dutchman NZL 145 Paul Scoffin 151 5 5
6th HCK Spin Santana 525 46025 Rod Messinger 192 6 6
7th HCK Soling 743 Jon Mendham 162 7 7
8th HCK T590 57596 Kevin Bagg 96 8 8
9th HCK Spin Capri 22 342 Vince Kasperick 210 10 DNC 10

R1 – HCK Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Fleet Notes Class SailNo HelmName CrewName Rating Elapsed Corrected BCE BCR
1 HCK Col Challenger 279 Jack Bohn 258 32:56 0:12:46 0:00:00 258
2 HCK Santana 91 Ryan Lee 222 30:26 0:13:43 0:02:06 238.415
3 HCK Spin Capri 22 42 David Kobrinetz 210 30:39 0:14:36 0:03:51 240.112
4 HCK Spin Paceship 23 67876 Rod Innes 243 37:30 0:15:26 0:06:29 293.775
5 HCK Flying Dutchman NZL 145 Paul Scoffin 151 24:22 0:16:08 0:05:06 190.889
6 HCK Spin Santana 525 46025 Rod Messinger 192 31:03 0:16:10 0:06:32 243.246
7 HCK Soling 743 Jon Mendham 162 27:25 0:16:55 0:06:44 214.782
8 HCK T590 57596 Kevin Bagg 96 24:50 0:25:52 0:12:35 194.545

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com

www.sailwave.com