Short Courses April 29, 2018

posted in: Race Results | 0

Sailwave Master 2017

MBYC

Results are final as of 15:56 on April 29, 2018

Laser Fleet

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, Rating system: USPN, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Exclude Rank Fleet Division Notes Class SailNo HelmName CrewName Rating R1 R2 R3 R4 Total
1st Laser Laser 195597 Tom Laube 91.1 1 1 4 1 7
2nd Laser Laser 207254 Clay Karmel 91.1 3 3 1 3 10
3rd Laser Laser 187310 Mark Young 91.1 2 4 3 2 11
4th Laser Laser 198693 Ted Bremer 91.1 4 2 2 4 12
5th Laser Laser 184562 Leif Gihbsson 91.1 5 5 5 5 20

Soling Fleet

Sailed: 5, Discards: 0, To count: 5, Rating system: USPN, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Exclude Rank Fleet Division Notes Class SailNo HelmName CrewName Rating R1 R2 R3 R4 R5 Total
1st Soling Soling 782 John Walton 82.3 2 1 1 1 1 6
2nd Soling Soling 748 Steve Ross 82.3 1 2 3 2 4 DNC 12
3rd Soling Soling 606 Mark Baker 82.3 3 3 2 3 2 13

Lightning Fleet

Sailed: 5, Discards: 0, To count: 5, Rating system: USPN, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Exclude Rank Fleet Division Notes Class SailNo HelmName CrewName Rating R1 R2 R3 R4 R5 Total
1st Lightning Lightning 15475 Jeff Coppers 87 1 1 1 1 2 6
2nd Lightning Lightning 15330 Finkboner, Scott 87 2 3 3 3 1 12
3rd Lightning Lightning 15213 Bill Lane 87 3 2 2 2 3 12

Finn Fleet

Sailed: 3, Discards: 0, To count: 3, Rating system: USPN, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Exclude Rank Fleet Division Notes Class SailNo HelmName CrewName Rating R1 R2 R3 Total
1st Finn Finn 1 Mike Dorgan 90.1 2 1 1 4
2nd Finn Finn 9 Rob Coutts 90.1 1 2 2 5
3rd Finn Finn 11 Jim Hecht 90.1 4 3 3 10
4th Finn Finn 18CAN Lee Hope 90.1 3 4 9 DNC 16
5th Finn Finn 1066 Glenn Selvin 90.1 6 5 5 16
6th Finn Finn 7 Jose Martin-Nieto (Goli) 90.1 5 6 6 17
7th Finn Finn 111 Matt Dorgan 90.1 7 7 4 18
8th Finn Finn 000 Greg Morton 90.1 9 DNC 9 DNC 9 DNC 27

Sunfish Fleet

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, Rating system: USPN, Entries: 7, Scoring system: Appendix A
Exclude Rank Fleet Division Notes Class SailNo HelmName CrewName Rating R1 R2 R3 R4 Total
1st Sunfish Sunfish 833 Derek Grauget 99.6 1 1 1 1 4
2nd Sunfish Sunfish 112 Paul Henkart 99.6 3 3 2 3 11
3rd Sunfish Sunfish 8330 Allen Peugh 99.6 4 2 4 2 12
4th Sunfish Sunfish 81219 Craig Storms 99.6 5 6 5 4 20
5th Sunfish Sunfish 80818 Paul Catinella 99.6 6 4 6 5 21
6th Sunfish Sunfish 7154 Lisa Karmel 99.6 8 DNC 5 3 6 22
7th Sunfish Sunfish 330 Nikki Peugh 99.6 2 8 DNC 8 DNC 8 DNC 26

Multi Hull Fleet

Sailed: 5, Discards: 0, To count: 5, Rating system: USPN, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Exclude Rank Fleet Division Notes Class SailNo HelmName CrewName Rating R1 R2 R3 R4 R5 Total
1st Multi Hull Formula 18 slp spi 7 James Orkins 100 3 1 2 1 3 10
2nd Multi Hull Formula 18 slp spi 858 Jason Moore 100 2 3 1 4 2 12
3rd Multi Hull Formula 18 slp spi 1958 Marc Umemoto 100 1 5 3 3 1 13
4th Multi Hull Formula 18 slp spi 1010 Greg Petowski 100 4 4 5 2 4 19
5th Multi Hull Formula 18 slp spi 1663 Bob Sherman 100 5 2 4 6 DNC 6 DNC 23

Lido Fleet

Sailed: 4, Discards: 0, To count: 4, Rating system: USPN, Entries: 4, Scoring system: Appendix A
Exclude Rank Fleet Division Notes Class SailNo HelmName CrewName Rating R1 R2 R3 R4 Total
1st Lido Lido 4778 Ty Beach Kathy Dryden 98.9 1 1 1 1 4
2nd Lido Lido 4300 Grant Williams 98.9 2 2 2 2 8
3rd Lido Lido 4509 Roger Hinton 98.9 4 3 3 5 DNC 15
4th Lido Lido 6312 Todd Henderson 98.9 3 4 4 5 DNC 16

Sailwave Scoring Software 2.19.8
www.sailwave.com