Jr. Sabot National Championship Winners for 2016

posted in: Race Results | 0

Junior Sabot Nationals Flight Selection

 

10th Place      7632, SDYC, Peter Busch

9th Place        8751, MBYC, Diego Escobar

8th Place        10153, SDYC, Burke Kanemasu

7th Place        9354, SDYC, Jack Egan

6th Place        8318, BCYC, Max Mayol

5th Place        8992, SDYC, Aidan Hoogland

4th Place        9575, BYC, Pearce Mendoza

3rd Place        8880, NHYC, Jack Flores

2nd Place        9600, NHYC, Morgan Pinckney

1st Place         9153, NHYC, Erik Hou

 

Iron Flight Trophies

 

5th Place        9457, BYC, Kelsea Cook

4th Place        9332, NHYC/BCYC, Kelsea Cook

3rd Place        10060, SDYC, Jimmy Dealy

2nd Place        5643, MBYC, Garrett Henderson

1st Place         7604, MBYC, Ben Conroy

 

Bronze Flight Trophies

 

5th Place        7610, MBYC, Sean Ross

4th Place        9347, NHYC, Aidan Malm

3rd Place        10291, BYC, Charlie Gordon

2nd Place        10031, BCYC, Brennis Lidecis

1st Place         9691, SDYC, Dylan Gardner

 

Silver Flight Trophies

 

5th Place        8473, NHYC, Jake Olson

4th Place        9789, LIYC, Ryan Yates

3rd Place        9528, BYC, Jake Bargemann

2nd Place        9983, CYC, Amy Schafer

1st Place and winner of the Commodore’s Cup Perpetual Trophy

                                    10145, ABYC, Axel Stordahl

 

Awarded to the top three first time participants

 

3rd            9167, BCYC, Jessica Means

2nd           7637, NHYC, Jack Roman

1st            8908, NHYC, Cade Holden

 

Peggy Lenhart Perpetual Trophy –Awarded to the most improved junior sailor from the previous nationals.

9535, SDYC, Samantha Gardner

 

Jessica Uniack Memorial Trophy –Awarded to the outstanding junior sportsman

8938, NHYC, Kai Malm

 

Championship Series Gold Flight

Daily First, winner of each race in championship series

 

Race 1            9333, BCYC, Jake Mayol

Race 2            9333, BCYC, Jake Mayol

Race 3            9153, NHYC Erik Hou

Race 4            9153, NHYC Erik Hou

Race 5            9600, NHYC, Morgan Pinckney

Race 6 and winner of the Coronado Chamber of Commerce Perpetual Trophy

9153, NHYC Erik Hou

 

Joe Wells Perpetual Trophy

Awarded to the top junior female in the Championship (Gold) Series

9050, SDYC, Piper Holthus

 

Hall Brown Memorial Trophy

Awarded to the sailor with the best combined score with no throw-outs in the Flight Selection and Championship Series

9153, NHYC Erik Hou

 

Championship (Gold) Series

 

10th Place      8992, SDYC, Aidan Hoogland

9th Place        9050, SDYC, Piper Holthus

8th Place        8751, MBYC, Diego Escobar

7th Place        8880, NHYC, Jack Flores

6th Place        8938, NHYC, Kai Malm

5th Place        9575, BYC, Pearce Mendoza

4th Place        8318, BCYC, Max Mayol

3rd Place        9600, NHYC, Morgan Pinckney

2nd Place        9333, BCYC, Jake Mayol

1st Place and winner of the Dr. Nina Nielsen Memorial Naples Sabot Junior Championship Perpetual Trophy

9153, NHYC Erik Hou